Jedna z našich najväčších akcií v tomto roku Tramin na Vinbargu
Jedna z našich najväčších akcií v tomto roku Tramin na Vinbargu
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
TU JE ZOZNAM ČASTO KLADENÝCH OTÁZOK NAŠICH ZÁKAZNÍKOV
Ak zohľadníme všetky faktory, tak sadrové omietky sú najlacnejším riešením pre Vaše steny. Jednou vrstvou, a to na všetky podklady okrem dreva, dosiahneme požadovaný povrch. Ak si porovnáme cenu za vápenno-cementové omietky a následné stierkovanie, už sme cenou prekročili sadrové omietky a kvalitou sme na tom horšie.
Podobne sme na tom pri použití lepidla, sieťky a stierky alebo štukovej omietky. Ak spočítame materiál a prácu, určite nás to vyjde o niečo drahšie ako sadrová omietka. Kvalitou sa vôbec nepribližujeme omietke, ktorá má nejaké kvalitatívne vlastnosti. Skôr sme dosiahli škrupiny, ktoré sa po čase môžu oddeľovať. Takáto omietka nedýcha a ani nemá dobré tepelné vlastnosti.
Áno, je to hlineno-sadrová omietka. Používame omietkKnauf LEGITO. Je to omietka z kvalitnej hliny použitím prírodnej sadry. Jej povrch sa môže aj stierkovať, má lepšie termické a akustické vlastnosti ako sadrová omietka. U nás je pomerne málo požívaná pre jej cenu, ale ak ju použijemem, určite oceníme jej kvality a naša spotreba na vykurovanie sa zníži. Veľmi dobre akumuluje teplo, ktoré dokáže vydávať, to znamená, že plochy, ktoré sa nám vyhriali počas slnečných dní, v noci vyžarujú teplo a tým nám znižujú náklady na kúrenie. Je to materiál absolútne naturálny a vhodný pre asmatikov a alergikov.
V prvom rade je potrebné stavbu dobre vetrať, a to čo najviac ako nám podmienky dovoľujú. Ak aj na stenách zmizli mapy, ktoré boli spôsobené vlhkosťou, neznamená to, že omietky sú suché, pretože doba schnutia je v letnom počasí a pri optimálnom počasí zhruba 4 týždne.
Hladké sadrové omietky dokáže opraviť každý domáci kutil. Trik je v tom, že jej hladký povrch dosiahneme použitím správnej hmoty za pomoci špachtlí. A prípadne ju môžeme aj brúsiť. Po namaľovaní bude oprava bez povšimnutia.
Je to dilatačná chyba, ktorá sa však dá odstrániť použitím špeciálnej pásky. Povrch steny ale musí byť hladký, to znamená gletovaný alebo stierkovaný.
Sadrové omietky majú vysokú savosť a prievzdušnosť. Preto by sme mali aj pri maľovaní a tapetovaní dbať na zachovanie ich prievzdušnosti a teda použiť materiály, ktoré majú podobné vlastnosti.
Sadrová omietka je vhodná aj pre benátsky štuk, pokiaľ je povrch hladký. Penetrujeme pri prvom maľovaní alebo pri použití plastickej stierky. V kuchyni alebo kúpeľni použijeme farby odolné voči vodným parám.
Na dosiahnutie čo najhladšieho povrchu použijeme techniku nanášania farby pod tlakom, ale bez vzduchu.
V prvom rade musí byť hrubá stavba pod strechou a osadené všetky okná a dvere, ďalej musia byť dokončené všetky rozvody vody a elektriny. Poprípade rozvod centrálneho vysávača, alarm atď. Na stavbe musí byť zabezpečený prívod vody, ak nie dostupná z verejného vodovodu ale zo studne, treba zabezpečiť ponorné čerpadlo. Zdroj elektriny 380V a hlavný istič 25 typ C.
Stavba musí byť riadne zabezpečená proti vstupu neoprávnených osôb.
V prvom rade si treba uvedomiť, že použitím sadrovej omietky ušetríme, a skvalitníme svoje obydlie.
Treba si uvedomiť, že pri spôsobe používania sieťky máme niekoľko pracovných úkonov a to penetrácia, lepidlo, sieťka, lepidlo, penetrácia a štuková tenkovrstvá omietka alebo stierka. Tento postup je predražený a navyše nám uzatvára prievzdušnosť stien, omietka nemá žiadne vlastnosti a vytvorili sme škrupinovitú omietku, lepidlom sme uzatvorili prievzdušnosť muriva a jeho úplné vysušenie, čím sme znížili jeho tepelno-izolačné vlastnosti, pre ktoré sme si vybrali daný materiál.
Sadrové omietky majú rovnaký difúzny odpor ako pórobetón, takže nezabraňujú vysychaniu; v prvom zimnom období vykúrite dom tak, aby v ďalších spĺňal stopercentnú funkčnosť. Pokiaľ použijete lepidlo, trvá pár rokov, kým Vám vyschnú steny a tým pádom je vyššia spotreba energie vo vykurovaní. V opačnom prípade použijeme iba penetračný náter, sieťku použijeme iba pri presieťkovaní prechodu dvoch rozdielnych materiálov a nepreviazaných rohoch.
Omietku nanášame v jednej vrstve a to pri hrúbke okolo 1 cm. Takýmto spôsobom nám stena viac dýcha, omietka hrá rolu veäčšieho izolantu a jednak má aj akustické a protipožiarne vlastnosti. Tým, že sme vynechali veľa pracovných úkonov a dá sa vykonávať aj strojovo, nás vyjde lacnejšie už pri prvotnej investícii!
Všetky produkty používame od firmy Knauf.
Hladký povrch sa dá ľahko opraviť tak, aby nebolo po namaľovaní možné zistiť daný zásah do omietky, je bez pórov, tým pádom nesadá naň prach a je vhodný pre alergikov. Ďalej podklad je vhodný na maľovanie pre všetky druhy farieb, pre tapety, alebo benátsky štuk. Pri maľovaní máme zhruba o polovicu nižšiu spotrebu maľovky.
Pri použití so sadrokartónom sa dá dosiahnuť pomocou papierových pások ucelený celok bez trhlín a prasklín. V minulosti naši predkovia používali štukové alebo drsné steny, pretože vtedajšia kvalita stavebných materiálov im nedovoľovala pracovať tak precízne ako dnes, a tým vlastne neboli ani také viditeľné nerovnosti na stene. Dnes sú materiály a technológie o niečo ďalej.
Pozrite si najnovšie projekty a príspevky
Jedna z našich najväčších akcií v tomto roku Tramin na Vinbargu
Emergency pre kamaráta sadru vždy opravíš aj také praskliny ak statika nepusti
Mirek Meble ďakujeme za spoluprácu Košice pohrali sme sa s rohami a vencami
Radi na ne odpovieme!